Faculty and Staff

Office

Keri Huntsman
Principal
Katie Sorensen
Intern Facilitator
Sue Miller
Secretary
Leann Wood
Assistant Secretary
Janet Shakespear
Nurse

Preschool

Jennifer Ramos
Special Ed. Preschool Teacher
Andrea Tohlen
Preschool Technician
Baylee Mills
Preschool Technician

District Specialists

Annie Mason
Social Worker
Charles Hanosek
Digital Coach
Jen Waters
District SPED Mentor
Kamee Diamond
District Behavior Specialist
Laurel Mills
Keyboarding Specialist
Robin Wheatley
Instructional Coach
Rory Hansen
Math Specialist
Steve Hone
IT Specialist
Claudia Marsden
GAINS Visual Arts Specialist

Kindergarten

Alene Larsen
Kindergarten Teacher
Terrilyn Simmons
Kindergarten Teacher

First Grade

Christy Collier
1st Grade Teacher
Jenni Coon
1st Grade Teacher
Kim Andrews
1st Grade Teacher
Carrie Patrick
1st Grade Teacher

Second Grade

Kathy Kelley
2nd Grade Teacher
Kristen Grimshaw
2nd Grade Teacher
Sharilee McMullin
2nd Grade Teacher

Third Grade

Clay Craig
3rd Grade Teacher
Jeanette Dunn
3rd Grade Teacher
Natalie Carlson
3rd Grade Teacher

Fourth Grade

Justin Craig
4th Grade Teacher
Ramon Saldivar
4th Grade Teacher

Fifth Grade

Brianne Folkman
5th Grade Teacher
Krissi Tanner
5th Grade Teacher
Riley Winward
5th Grade Teacher

Special Services

Isabel O'Donnell
ESL Technician
Jessica Jindra
School Counselor
Karen Allinson
ESSER Teacher
Lyndsey Berry
Resource Teacher
Alyson Norton
Speech-Language Therapist
Aubree Brooks
Speech-Language Technician
Patti Erickson
School Psychologist

Essential Elements Classes (EEC)

Shelby Craig
EEC Teacher
Nikki Metzger
EEC Teacher
Airiel Adams
EEC Technician
Charlotte Steele
EEC Technician
Cindy Alexander
EEC Technician
Crystal Jensen
EEC Technician
Dayna Zeeman
EEC Technician
Kathy Bowles
EEC Technician
Tonja Brown
EEC Technician

Planning Time Technicians

Caroline Beckman
Computer Technician
Jamie Watkin
Music/Art Planning Time Technician
Kalei Robbins
PE Technician
Denise Alexander
Librarian

Intervention Technicians

Chari Sorensen
Instructional Technician
Donna Baller - NANA
Grandma Helper
Kristin Bodell
Instructional Technician
Makenzie Lake
Instructional Technician
Michelle Kesler
Instructional Technician
Christie Lee Gettling
Intervention Technician
Michelle Hancock
Skills

Lunch Staff

Jody Hendershot
Child Nutrition Clerk
Laura Hickman
Child Nutrition Worker
Becky Whiting
CN Head Worker

Custodial

Rick Wall
Head Custodian
Ken Kelley
Head Adult Sweeper